I když se první automechanici objevili už koncem 19. století, stále koluje spousta dezinformací o jejich pracovní náplni. I v roce 2023 převládají představy o tmavých garážích a montérkách od rzi a oleje. Jaká je ale pravda? A je povolání automechaniků stále doménou mužů? Rozebrali jsme pro vás nejčastější mýty a polopravdy. 

Práce automechanika

Mýtus první | „Práce automechanika je špinavá“ 

Samozřejmě, stále existuje spousta úkonů, při nichž si automechanik zašpiní ruce, ale moderní automobily už zahrnují i velice zajímavou práci s počítačovými softwary. Díky novým technologiím a moderním diagnostickým zařízením je tak práce automechanika daleko čistší než kdy jindy. 

Plat automechanika

Mýtus druhý | „Práce automechanika není dobře placená.“ 

V každém zaměstnání se výše platu odvíjí od schopností, zkušeností i cílevědomosti zaměstnance. Ani automechanik není výjimkou. Dle serveru portalridice.cz, který zanalyzoval nabídky práce za rok 2023, se mzda automechaniků pohybuje průměrně mezi 29 900 – 43 100 Kč. Zmíněná nejvyšší hranice ale rozhodně nemusí být váš strop. Zvyšováním kvalifikace v oboru můžete dosáhnout i na daleko zajímavější cifry

Automechanik při práci

Mýtus třetí | „Práce automechanika je nudná“ 

Někdo vidí den strávený údržbou nebo kontrolou aut jako nezáživnou agendu, výsledky průzkumů Liberty University v Lynchburgu však tvrdí opak. Většina dotazovaných automechaniků se shodla na tom, že je jejich práce různorodá a zejména v rámci určování závad na voze podporuje rozvoj logického a analytického myšlení

Alžběta II. jako automechanička

Mýtus čtvrtý | „Úspěšným automechanikem může být jen muž“ 

Asi nejběžnějším mýtem je tvrzení, že práce s auty patří výhradně mužům. Příkladů úspěšných automechaniček ale máme hned několik, a to i z českého prostředí. Radka Balousová, která aktuálně popularizuje život řidičů kamionů na sociálních sítích, je vyučená automechanička a řadu oprav na svém Renaultu T zvládá vykonat sama.  

A mimochodem, automechaničkou byla svého času i již zesnulá britská královna Alžběta II. V únoru 1945 sloužila v ženském pomocném sboru jako nižší důstojnice a cvičila se v údržbě vojenských vozidel. V pozici automechaničky získala funkci mladší velitelky.  

Automechanik v dílně

Mýtus pátý | „Na kariérní postup potřebuji vyšší vzdělání“ 

Pokud jste zaměstnáni v automobilce, vězte, že i s výučním listem můžete stoupat po korporátním žebříčku. Existuje spousta kurzů a tréninkových programů, kterými si můžete zvýšit šance na povýšení, aniž byste museli opustit zaměstnání a vrátit se do školních lavic

A co víc? Dle posledních trendů v HR se personalisté soustředí zejména na soft skills (kompetence v oblasti emoční inteligence). Pokud tedy nemáte diplom, nezoufejte. Jste-li týmový hráč, nechybí vám empatie a dokážete řešit spory s chladnou hlavou, máte velmi vysokou šanci na kariérní postup. 

 

Hledáte uplatnění na pozici automechanika? Podívejte se do naší kariérní sekce. Průběžně zveřejňujeme atraktivní nabídky práce ve velkých automobilkách a pomůžeme vám nastartovat slibnou budoucnost v automobilovém průmyslu. 

Sdílet: